Jdi na obsah Jdi na menu
 


3) Mop z Velhartic

14. 10. 2011

ČLENEM HRAMASU OD 5.1.1993 (historický člen č.5) 

2011-08-30-ag005.jpgKarel, zvaný Loskut, Mop, Indián Jones nebo jenom markrabě agarský  je můj nejlepší kamarád z dávných dob, kdy jsme ještě byli mladí a Bohemka hrávala o titul.
Seznámil jsem se s ním červnu 1983 ve vlaku do Ostravy, přesně šest dní po jediném titulu Bohemky. Jel s námi tehdy na výjezd do Vítkovic, oslavit titul.
Postupně se naše fotbalové kamarádství změnilo na přátelství životní a zažili jsme spolu opravdu hodně povedených akcí. Začali jsme společně jezdit na vandry, na festivaly a nebo jen tak na různé šílené akce, převážně na sever. Mop je totiž skalní patriot severu, převážně Ústí, kde dlouhá léta bydlel a nedá na zdejší kraj dopustit. To ho neopustilo ani po odstěhování do Havířova, kde dnes bydlí a žije se svou rodinou.
 
Naše původní vandry, převážně na Šumburk a Bivak se staly legendou, o které si vypravují snad i cizí vandráci u ohňů. Jeho bezedná studna nápadů dokázala vymyslet takové ptákoviny, že Šumburk dostal nejen svá domácí strašidla, ale měl i svá souhvězdí a pexeso. Mopovy totemy pak byly ozdobou hradu ještě dlouhé dny poté, co jsme hrad opustili.
Samostatnou kapitolou byly také naše cesty na Porty a hlavně na několik ročníků Strakonického Rumpálu. Zde jsme si zamilovali bluegraass a hlavně skupinu Cop. Bylo to v době, kdy tuto kapelu znalo jen pár nadšenců z Plzně a účastníci bluegrassových festivalů.
 
Čas plynul, Mop se oženil s Janou a odstěhoval se do Slezska. Dlouhá léta jsme se vídali méně, nicméně se toto mělo zase změnit. V roce 1994, kdy se mi narodila dcera Eliška, si Mop našel práci v Praze a několik měsíců u nás v Nuslích dokonce bydlel. Stále jsme společně podnikali různé výlety a také několik dětských táborů, kde nám vařil. Nezmínil jsem se totiž zatím o tom, že je prvotřídním kuchařem.
 
Dnes vaří již několik let v Praze na Vltavě na lodi Czechie a když posádce uvaří svíčkovou, gulášek nebo jinou specialitku, slintají všichni až na palubu.
Pomalu jsem se tak dostal k jeho zálibám, ke kterým pochopitelně patří vaření, cestování (zvláště v šumavských hvozdech), železnice, sbírání pexes, sklenic od různých pivovarů a samozřejmě i ochutnávání pivních speciálů. Při našich návštěvách Zlých časů už jsme společně nějaký ten speciálek ochutnali a mohu říci, že mě tím Mop úplně nakazil. Na posledním "zasedání" jsme se dokonce rozhodli založit novou rubriku v Hradním mostě, totiž Hradní šišku, kde Mop bude o pivních zajímavostech psát.
 
Pro mě osobně je Loskut tím nejlepším kamarádem, se kterým mohu vymýšlet stále stejné ptákoviny, jako před lety. Zvládli jsme společně mnohá nelehká období různých žabomyších válek, ale vždycky jsem věděl, že někde je a že se na něj mohu spolehnout.
Tak snad aby nám to ještě pár let vydrželo, vždyť brzy oslavíme třicítku!
 img_1973.jpgimg_1955.jpg
1983-06-17-boh004.jpg

1989-05-13-003.jpgimg_1971.jpg