Jdi na obsah Jdi na menu
 


1) Vavřík Ag ze Šumburka

13. 10. 2011

ZAKLADATEL HRADNÍ SPOLEČNOSTI HRAMAS (historický člen č.1)

2003-08-30-ag112.jpgCo říci sám o sobě?
Jsem stárnoucí král hradních rytířů kulatého stolu s celkem početnou družinou rytířů a dvorních dam. Tato družina na čele s mou královnou Šťopkou Ag, Irem Chobotem a prvním rytířem Alím Kinským z Vchynic mě doprovází na mých oblíbených cestách do minulosti, ale i na akcích a vandrech současnosti.
S vandrováním jako takovým jsem začal sice v roce 1983, ale více mě k němu přivedla až moje budoucí žena Šťopka Ag v roce 1985. Jako markrabě šumburský a královna ŠARU jsme pak spolu jezdili hlavně na náš milovaný hrad Šumburk. Hrad je sice na vysokém kopci, dřevo na oheň se tahá až z podhradí, není tu voda, „létají tu studny“, ale člověk se krásně může vyvalit na hradby a pokecat si třeba s Pařátkem, Čechem Plndou nebo Hlavou bez hlavy s vyplazeným jazykem, což jsou zdejší hradní strašidla. Jezdil sem s námi i můj nejlepší kamarád Mop z Velhartic, tehdy markrabě agarský a seznámil mě zde s Chobotem, opravdovým kamarádem s duší romantického trampa. Byla to doba nádherných vandrů, totemů, šumburských kotlíků, velkých ohňů, pohody s dobrými kamarády nad kterou vlála naše vlajka ŠARU a bděla matka vlajky.
I když plno kamarádů odvál čas a většina se vydala po revoluci „kopat svou hroudu zlata“, snažíme se i s dalšími generacemi stejně dobrých kamarádů oživovat zapomenutého ducha starých časů, kdy se u ohňů více zpívalo a méně kecalo o nesmyslech konzumního života. Naši snahu dokládají hlavně dvě tradiční akce, které letos oslaví už 26 let, Vítání jara a Podzimní Jabko.
Cestování, vandry a historie mě samozřejmě doprovázejí v celém mém životě. Od roku 1992 vedu Hradní společnost HRAMAS, která nyní čítá 35 členů, 16 let jsem vydával čtvrtletník Hradní Most, vyrábím kartičky hradů, rozhleden i pivovarů a neustále někde trajdám. Většinou po vlastech českých, ale nepohrdnu ani územím hradům zaslíbeném, Francii.  
Kromě všech historických aktivit se zabývám ale i dalšími šílenostmi. Sbírám turistické a poštovní známky, pohledy, rád ochutnám kvalitní vína nebo nějaký ten dobrý pivní speciálek z malého pivovaru. Po trase svého života se pohybuji nejraději a nejčastěji pěšky nebo po železnici, nevlastním auto a snažím se žít co nejvíce v duchu s přírodou.
Přes velké množství svých aktivit, jsem však vždy za nejdůležitější ve svém životě považoval šťastnou a spokojenou rodinu, za kterou vděčím své milované ženě Šťopce.

img_0082.jpg

1965-09-01-boh001.jpg

img_0017.jpg

 

 

 

 

 

 

 

2009-09-26-093.jpg

img_0156.jpg