Jdi na obsah Jdi na menu
 


a) Matrace

2. 11. 2011
Co to vlastně je Matrace? Matrace je zkratka pro „Malé traťové cestování“ a zahrnuje jednu z odnoží HRAMASU. Jak už z názvu vyplývá, jedná se o cestování výhradně po kolejích, po českých a slovenských železnicích.
     
V době, kdy nás pohlcuje motoristický svět, je to trochu návrat ke kořenům cestování, kdy vlak k vandrům, výletům a vůbec cestám neodmyslitelně patřil. Snažíme se tedy, aby to nebyly jen vzpomínky a nostalgie, objevujeme zapadlá nádraží a nasedáme na svých cestách do vlakových souprav. Jiskry do očí nám už sice nelétají, ale i nové vlakové soupravy nám přinášejí radost z cesty po kolejích.
 
Matraci jsem založil na své narozeniny 1.9.1994 a existuje tedy již 24 let. Za její historii jejími řadami prošly téměř tři desítky členů, i když v současnosti jich zbylo pouhých dvanáct a i z těch doplňuje svoje trati tak pětice...
 
Každý z členů dostal svůj sborník, který obsahuje kompletně zmapovanou síť železnic Českých drah (ČD) a Železnic Slovenské republiky (ŽSR) podle jízdních řádů z roku 2000/01, neboť podobně jako Hramas i Matrace zahrnuje území našich obou bývalých států.
Je pochopitelné, že od doby vydání byly některé tratě zrušeny (a bohužel jich bylo docela dost), ale to už je úděl železnic v dnešním světě.
     
Celá síť železničních tratí je rozdělena do geografických oblastí a to většinou podle svých čísel z jízdních řádů. Během let se tato označení samozřejmě mění, ale čísla v Matraci zůstávají. Každá oblast má tedy svůj název, číslo, dvojici rozlišovacích barev, seznam a plánek tratí.
 
Po projetí jakékoli trati (samozřejmě to nemusí být v kuse a v jeden den) mi člen nahlásí tuto trať jako projetou a já dotyčnému doručím kartičku s lokomotivou a vagónem. V každé oblasti se sestavuje jeden vlak, tedy souprav je 53, tolik, kolik je oblastí.
 

Podaří-li se někomu z členů projet všechny trati v dané oblasti, získá tzv. kartičku „na volno“ s panem výpravčím, která se zařadí a nalepí před soupravu a tím je celý vlak a i soubor oblasti kompletní.

 
Zprávy o Matraci a pohled na tabulku projetých tratí je pak publikován na tomto webu.